АРТ-КУРАТОРКА ІРИНА ЮФЕРОВА ПРО ПРОЄКТ ARTARMOR

АРТ-КУРАТОРКА ІРИНА ЮФЕРОВА ПРО ПРОЄКТ ARTARMOR

Мистецтво, що рятує життя. На диво, це формулювання – буквальне, а не метафоричне, якщо йдеться про мистецький проєкт ArtArmor.

 

ArtArmor – проєкт насправді унікальний: він поєднує нібито несумісні, часом навіть антагоністичні явища: мистецтво й мілітарність. А точніше – бронеплити, захисне спорядження українських військових, що через влучання ворожих куль чи уламків уже непридатне для використання в бойових умовах.

 

Та навіть розбиті й понівечені ці плити продовжують боронити життя – уже в рамках проєкту ArtArmor, який дає їм другий шанс виконати свою захисну місію. Вони стають основою для артоб’єктів, які створюють знані в Україні та за кордоном митці. Тож нова рятувальна місія колишніх бронеплит здійснюватиметься через кошти, що будуть отримані від реалізації цих неперевершених артоб’єктів найкращих художників України: кожна гривня від продажу творів піде на придбання найнеобхіднішого нашим бійцям на фронті.

 

Пішов відлік дев’ятого місяця, як Україна відчайдушно виборює своє право на вільне та мирне життя. Це випробування об’єднало не лише українців, а й людей з усього світу, для яких воля, право на самовизначення, право на свободу слова, віросповідання, життя – є найважливішими цінностями. Школярі й айтівці, підприємці та домогосподарки, пенсіонери й кухарі, священники і танцівники – кожен робить свій внесок у нашу перемогу над ницим і підступним ворогом. І митці не залишаються осторонь цієї великої гуманістичної справи.

 

Споконвіку мистецтво має власний, особливий шлях до сердець і думок. Використовуючи засоби художньої виразності, воно завжди є провідником ідей, звертаючись до екзистенційних питань, до важливих людських цінностей, найголовнішою з яких є життя. Свобода, безпека та незалежність – невід’ємні атрибути гідного існування, якого прагне кожна свідома людина у світі. Історія навчила нас, що вони безцінні та є непорушним правом будь-якої людини, нації та країни. На жаль, наразі Україні доводиться ці права відстоювати в запеклій боротьбі з агресором.

 

Долучитися до цієї боротьби, взяти особисту участь у досягненні справжньої незалежності нашої держави покликаний проєкт ArtArmor. Мистецтво є універсальною візуальною мовою, насиченою сенсами та алюзіями, воно має виразну естетику й несе потужний емоційний заряд. Саме через це мова мистецтва не знає кордонів – вона є зрозумілою кожній людини в будь-якому куточку світу. У проєкті ArtArmor ми використовуємо її, щоб висвітлити на фоні сучасних трагічних подій єдину просту істину: найголовніше в цьому світі – цінність життя людини. Недарма для донесення цієї ідеї були вибрані надзвичайно метафоричні носії – захисні броньовані плити, що зазнали ушкоджень, виконуючи своє пряме призначення – рятувати життя бійців.

 

Використовуючи ці бронеплити для створення своїх творів, митці вдмухують у відпрацьований, обпечений метал новий художній зміст, насичують омертвілу річ животворною ідеєю.

 

До проєкту ArtArmor долучилися та продовжують долучатися багато українських митців – визнаних, талановитих, чиї твори співзвучні серцям багатьох поціновувачів сучасного мистецтва в усьому світі. Вони з радістю відгукнулися на пропозицію за допомогою мистецтва донести до всього світу ідею безцінності життя.

 

Працювати над проєктом було важко й водночас… легко. Легко – бо ArtArmor спрямований допомагати та захищати, і це додає сил, навіть коли здається, ніби вони скінчилися.

 

Важко – бо серце щеміло від болю, коли відпрацьовані плити «розповідали» історії бійців, яких вони захищали. Пошкодження на металевих поверхнях ніби досі несуть у собі згубну енергію пострілу, агресії, насильства. Ці бронеплити – наче янголи-охоронці, що прийняли удар на себе, щоб урятувати людське життя. Щоб звичайні люди, що змушені були покинути своє мирне, спокійне життя та стати на оборону рідної країни, мали змогу знову мріяти, дихати, кохати, турбуватися про близьких, сподіватися на краще, планувати щасливе майбутнє в мирному світі…

 

Сміливість та відданість наших воїнів, які наразі невтомно захищають спокій, без перебільшення, усього світу, надихають усіх учасників проєкту, а центральна ідея додає митцям енергії та творчої наснаги.

 

Кожен твір унікальний, адже вони створені різними особистостями й несуть різні послання. Але є те, що їх поєднує – талант їхніх творців і надзвичайно потужна енергетична зарядженість цих робіт. Кожен митець використовував власну метафору, яка незмінно спрямовує нас до аксіоматичного висновку: у світі немає нічого вищого за цінність людського життя.

 

Осягнувши це, сучасна цивілізація матиме майбутнє. Майбутнє, де немає воєнних конфліктів з їхніми трагічними наслідками, немає безглуздих смертей. Майбутнє, в якому суперечки вирішуватимуться суто в культурному полі й культурними засобами. Хай у цьому майбутньому мистецтво буде єдиною зброєю людства. Зброя свободи, незалежності прояву людського таланту та генія самовираження. Хай якнайскоріше наш світ стане територією, де співіснують люди різних рас і національностей, віросповідань та поглядів, де цінують кожну особистість за її унікальність, а людське життя є безцінним та непорушним правом кожного. Власне, проєкт ArtArmor саме про це.

 

кураторка проєкту ArtArmor
Ірина Юферова